Calculate the speed of light in a medium whose critical angle is 30°.

8 views

1 Answers

n= 1/sinC = 1/sin30º​ = 2

Speed of light in medium v = c/n = (3 x108)/2 = 1.5 x 108m/s

= 1.5 x 108m/s

8 views