Asmita invests an amount of Rs 9535 at the rate of 4 per cent per annum to obtain a total amount of Rs 11442
Asmita invests an amount of Rs 9535 at the rate of 4 per cent per annum to obtain a total amount of Rs 11442 on simple interest after a certain period. For how many year did she invest the amount to obtain the total sum?
(a) 10 years
(b) 2 years
(c) 5 years
(d) 4 years
(e) None of these
5 views
1 Answers
(c) Let the required time = t years
Simple interest = (11442 – 9535) = Rs 1907
Simple = P × T × R / 100
1907 = 9535 x 4 x t / 100
There for t = 1907 x 100 / 9535 x 4 = 5 years
5 views
Answered