Vasudevan invested Rs 60,000 at an interest rate of 12% per annum compounded half yearly. What amount would he get
Vasudevan invested Rs 60,000 at an interest rate of 12% per annum compounded half yearly. What amount would he get
(i) after 6 months?
(ii) after 1 year?
8 views
1 Answers
(i) after 6 months?
Solution: Amount = 60000+60000 x 6%=60000+3600=63600
(ii) after 1 year?
Solution: Amount = 63600+63600 6% = 63600+3816=67416
8 views
Answered