A train starts from rest and moves with a constant acceleration of 2.0 m/s^2 for half a minute
A train starts from rest and moves with a constant acceleration of 2.0 m/s2 for half a minute. The brakes are then applied and the train comes to rest in one minute. Find (a) the total distance moved by the train, (b) the maximum speed attained by the train and (c) the, position(s) of the train at half the maximum speed
1 Answers
We solve it in two parts, 1.accelerated motion and 2. decelerated motion.
For 1.accelerated motion
u=0, a=2.0 m/s². t=½*60 =30 seconds,
Now final velocity is given by v=u+at =0+2*30 =60 m/s
Since after this velocity brakes are applied, so it is the
(b) maximum speed attained = 60 m/s.
Distance traveled x=ut+½at² =0+½*2*30² =900 m =0.9 km
Let the distance traveled at half the maximum speed (30 m/s) be y,
Now from the equation v²=u²+2ax,
30²=0²+2*2*y →y=900/4 =225 m .........(1)
For decelerated motion
u=60 m/s, v=0 m/s, t=60 s From the equation v=u+at
a=(0-60)/60 = -1 m/s²
Distance traveled = ut+½at² =60*60+½*-1*60² = 3600-1800 =1800 m =1.8 km
Hence answer for (a) The total distance moved = 0.9 km + 1.8 km =2.7 km
Let the distance moved at half the speed in this part be z
From v²=u²+2ax →30²=60²+2*-1*z → 2z=60²-30²=2700 m →z=1350 m =1.35 km ....(2)
(c) There will be two positions at half the maximum speed (From the point of start),
From ..(1) =225 m and From ...(2) 1.35 km+0.9 km = 2.25 km