A truck starts from rest and rolls down a hill with a constant acceleration. It travels a distance of 400 m in 20 s.
A truck starts from rest and rolls down a hill with a constant acceleration. It travels a distance of 400 m in 20 s. Find its acceleration. Find the force acting on it if its mass is 7 metric tonnes
(Hint: 1 metric tonne = 1000 kg.)
8 views
1 Answers
Initial velocity of the truck, u = 0 m/s
Time taken, t = 20 s
Distance covered by the stone, s = 400 m
According to the second equation of motion:
s = ut + 1/ 2 at 2
We have
400 = 0 × 20 + 1 /2 × × (20) 2
⇒ 400 = 200
⇒ = 2 m/s2
Now, Force = mass × acceleration
⇒ F = 7000 × 2 = 14000 N
8 views
Answered