The sound from a mosquito is produced when it vibrates its wings at an average rate of 500 vibrations per second. What is the time
The sound from a mosquito is produced when it vibrates its wings at an average rate of 500 vibrations per second. What is the time period of the vibration?
4 views
1 Answers
Time Period given by the inverse of the frequency.
Time Period= 1/Frequency of oscillation = 1/500 = 0.002 sec
4 views
Answered