A pendulum oscillates 40 times in 4 seconds. Find its time period and frequency.

4 views

1 Answers

Frequency of oscillations is the number of oscillations of a vibrating object per second. Therefore frequency is = 40 vibrations /4 seconds= 10 Hertz. 

Time period is the time required to complete one oscillation. Or it is the inverse of time period. 

Therefore time period = 1/10 = 0.1 seconds.

4 views