Convert into mole. 

(a) 12g of oxygen gas 

(b) 12g of water 

(c) 22g of carbon dioxide

4 views

1 Answers

(a) 32 g of oxygen gas = 1 mole 

Then, 12g of oxygen gas = 12/32 mole = 0.375 mole 

(b) 18g of water = 1 mole 

Then, 20 g of water = 20/18 mole = 1.11 moles (approx.) 

(c) 44g of carbon dioxide = 1 mole 

Then, 22g of carbon dioxide = 22/44 mole = 0.5 mole

4 views