The average atomic mass of a sample of an element X is 16.2 u. What are the percentages of isotopes 8 X 16 and 8 X 18 in the sample?
The average atomic mass of a sample of an element X is 16.2 u. What are the percentages of isotopes 8X16 and 8X18 in the sample?
7 views
1 Answers
Since average atomic mass
= 16 x X + 18 x (100 – X )/100
16.2 = 16X + 1800 – 18X/100
1620 = – 2X + 1800
2X = 1800 – 1620
X = 180/2 = 90
7 views
Answered