During an experiment, a signal from a spaceship reached the ground station in five minutes. What was the distance of the spaceship from the ground station? The signal travels at the speed of light, that is, 3×108 ms−1 .

4 views

2 Answers

Here we have, speed = 3×108 m/s 

Time = 5 minute = 5 × 60 s = 300 s 

Using, Distance = Speed × Time 

⇒ Distance = 3 ×108 × 300 m = 900 × 108 m= 9.0 × 1010 m

4 views

Time taken by the signal to reach the ground station from the spaceship = 5 min = 5 × 60 = 300 seconds

Speed of the signal = 3 × 108 m/s.

Speed = \(\frac{\textit{Total distance travelled}}{\textit{Total time taken}}\)

∴ Distance travelled = speed × time taken

= 3 × 108 × 300

= 9 × 1010m
∴ Distance of change of velocity = 9 × 1010 m

4 views