A lift carries a maximum weight of 2400 N to a height of 10 m with constant speed of 2 m/s. Find out the power and work done.

5 views

1 Answers

Given, 

Force, F= 2400N 

Height, h = 10 m 

Speed, v = 2 m/s 

Therefore, Work done = F × s = 2400 × 10 = 24000 J 

And, Power = F × v = 2400 × 2 = 4800 W

5 views