What is the frequency of wave with time period 0.025 s?
What is the frequency of wave with time period 0.025 s?
8 views
1 Answers
Frequency (f) = 1 /Time Period (T)
frequency (f) = 1 /T = 1 / 0.025 = 40Hz
Therefore, frequency of the wave = 40 Hz.
8 views
Answered