The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value of ΔG0? R = 8.314 JK–1mol–1 and T = 300 K.
The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value of ΔG0? R = 8.314 JK–1mol–1 and T = 300 K.
4 views