Note: Pls give the solution.....

4 views

1 Answers

We have Fe3+=x and Fe2+=.93-x

then using charge balance..

3*x+2*(0.93-x)=2*1

( 1 for oxygen)

x=.14

% of Fe3+=(.14/.93)*100=15%

% of Fe2+=(.79/.93)*100=85%

4 views