What is the mass of precipitate formed when 50ml of 16.9% solution of AgNO3 mixed with 50ml of 5.8% NaCl solution?
(Ag=107.8u, N=14u, O=16u, Na=23u, Cl=35.5u)
5 views
2 Answers
Moles of AgNo3= 50x 16.9/100x169.8
= 0.05mole
Moles of NaCl = 50x5.8/100x58.5
=0.05mole
AgNo3 + NaCl ----> AgCl + NaNo3
mass of AgCl = mole x molar mass
=0.05 x 143.5
= 7.16 g
5 views
Answered