1 Answers
Option 3 : 48 cm
Given:
ABCD is a trapezium.
AB || CD,
Ratio of AB to DC = 2 : 1
Distance between AB and CD = 20 cm
Area of trapezium = 720 cm2
Concept used:
Area of trapezium = 1 / 2 (sum of parallel sides) × height
Calculation used:
Let AB = 2x , CD = x
Area of trapezium = 720 cm2
⇒ 1 / 2 × (2x + x) × 20 = 720 cm2
⇒ 1 / 2 × (3x) × 20 = 720 cm2
⇒ x = 24 cm
∴ The length of AB = 2x = 2 × 24 = 48 cm
∴ Option 3 is correct.
7 views
Answered