1 Answers
Option 4 : D
Given:
Total number of employees = 2400
Concept used:
A circle has a total angle = 360°
Calculation:
Required number of employees = 600
600 employees will make the angle = (600/2400) × 360 = 90°
In the pie chart, the angle of employees of office D = 90°
∴ The number of 600 employees are in office D
4 views
Answered