1 Answers
Option 3 : 312.5 W
Given, Voltage V = 50 V and Resistance R = 8 Ω
According to Ohm’s law,
V = I.R
⇒ Current, I = V/R
Substitute the value of I in Electrical power, P = V.I = V. V/R = V2/R
P = 502/8 = 2500/8 = 312.5 W
4 views
Answered