1 Answers
Option 1 : 2134.59
According to the problem,
For managing, A receives = 10% of Rs.7200 = 720
∴ Remaining balance = (7200 − 720) = 6480
Ratio of the investment of A, B, and C is
⇒ (6400 × 6) : (8400 × 4) : (10000 × 3)
⇒ 38400 : 33600 : 30000
⇒ 384 : 336 : 300
⇒ 32 : 28 : 25
∴ B’s share is = 6480 × (28/85) = 2134.59
4 views
Answered