1 Answers

Option 1 : 23%

When T remains constant,  

s₁V₁ ² = s₂ V₂ ²

so, s₂/s₁=(V₁/V₂)²=(1/0.9)²=1.23

we know that I ₂ ∝ s V

I’₂ / I₂ =(s₂V₂ / s₁V₁) = 1.2 × 0.9 = 1.107  

Now, Cu losses are nearly proportional to I₂²

∴ Cu loss in the 2nd case/ Cu loss in the 1st case = (I ′₂)²/(I₂)² = (1.1072)2 = 1.23

Reduction of 10% in line voltage causes about 23% increase in Cu losses.

6 views

Related Questions