1 Answers

Option 2 : 10.24%

Given:

The original selling price of OPPO Mobile = Rs. 10,000

The original selling price of VIVO Mobile = Rs. 20,500

Fake currency gave by Ram to Shopkeeper on OPPO Mobile = Rs. 2,000

Fake currency gave by Ram to Shopkeeper on VIVO Mobile = Rs. 500

Ram sold OPPO mobile = 10% more than the original selling of OPPO Mobile

Total profit of Ram = 20%

Formula used:

Profit = S.P – C.P

S.P = Selling price, C.P = Cost price

Profit% = (Profit / C.P) × 100

S.P = C.P × (1 + Profit% / 100)

Calculations:

For Ram,

Cost price of OPPO Mobile phone = 10,000 – 2,000 = Rs. 8,000

Cost price of VIVO Mobile phone = 20,500 – 500 = Rs. 20,000

⇒ Total cost price of both the phones for Ram = 8,000 + 20,000 = Rs. 28,000

Total S.P = C.P × (1 + Profit% / 100)

⇒ 28,000 × (1 + 20 / 100)

⇒ 28,000 × (120 / 100)

⇒ Rs. 33,600

S.P of OPPO mobile by Ram = 10000 × (110 / 100) = Rs. 11,000

⇒ S.P of VIVO mobile phone by Ram = 33,600 – 11,000 = Rs. 22,600

Original selling price of VIVO Mobile = Rs. 20,500

Extra amount on Vivo mobile = 22,600 – 20,500 = Rs. 2,100

∴ Required percent = (2100 / 20,500) × 100 = 10.24%
6 views

Related Questions