1 Answers

Option 3 : 6

Given,

A man alone can complete a work in = 15 days

A boy alone can complete the same work in = 20 days

Efficiency of 1 woman is 25% less than that of 1 man.

Formula:

Total work = Efficiency × Time taken

Calculation:

Let, Total work = 60 (LCM of 15 and 20)

Efficiency of 1 man = 4 units/day

Efficiency of 1 boy = 3 units/day

Efficiency of 1 woman = 4 × (75/100) = 3 units/day

∴ Altogether they can complete the whole work in = 60/(4 + 3 + 3) = 60/10 = 6 days

4 views

Related Questions