1 Answers

Option 3 : 37

Given:

Height in the interval 165-175 = 26

Total student = 70

Concept used:

Percentage = Given interval/Total student × 100

Calculation:

Percentage of student = (Number of student in 165-175)/(Total student) × 100

⇒ Percentage of student = 26/70 × 100

⇒ Percentage of student = 37.14%

∴ The percentage of student whose height is in the class interval 165-175 is 37%.

4 views

Related Questions