1 Answers
Option 4 : Either of them alone is sufficient.
From I:
Let CP of 1 kg of pure wheat = Rs. 1
Then SP of kg of mixture = Rs. 1 and gain = 25%
CP of 1 kg of mixture = 1 × 100/125 = Rs. 4/5
Ratio of wheat to impurity = 4/5 : 1/5 = 4 : 1
Percentages impurity = 1/ (4 + 1) × 100 = 20%
Hence, statement I alone is sufficient.
From II:
Amount of mixture = 45 kg and amount of impurity is z kg.
Given –
⇒ 5/2 × z = 150% of 2/3 × 45
⇒ z = (150 × 2 × 45 × 2)/ (100 × 3 × 5)
⇒ z = 18
% impurity = 18/45 × 100 = 40%
Hence, statement II alone is sufficient.
From III:
Let total quantity of mixture = 5z and quantity of pure wheat = 3z.
Quantity of impurity in the mixture = 5z – 3z = 2z
% impurity = 2z/5z × 100 = 40%
Hence, statement III alone is sufficient.