1 Answers
Option 3 : Ujjwala, 290
Given:
Investment of Ujjwala and Bharti = Rs. 10,000 each
Rate of interest for Ujjwala in scheme P at S.I = 12%
Rate of interest for Bharti in scheme Q at C.I = 10%
Calculation:
Let us first calculate the total rate% that Ujjwala will have after 3 years:
So, for 3 years tenure, he will get = 12 × 3
⇒ 36%
The amount that Bharti invested at a rate of 10% pa compound interest
By net% effect formula, we can calculate the total percentage for 3 years tenure
∴ Net% effect for 1st 2 years = 10 + 10 + (10 × 10)/100
⇒ 21%
∴ for the 3rd year = 21 + 10 + (21 × 10)/100
⇒ 33.1%
So, the difference between SI and CI = 36% – 33.1% = 2.9% (SI is more)
∴ Ujjwala will get 2.9% of 10,000
⇒ 290
So, Ujjwala will have 290 more than Bharti
Alternate Method
Given:
Investment of Ujjwala and Bharti = Rs. 10,000 each
Rate of interest for Ujjwala in scheme P at S.I = 12%
Rate of interest for Bharti in scheme Q at C.I = 10%
Calculation:
Interest for Ujjwala in scheme P = Rs. (10,000 × 12 × 3)/100
⇒ Rs. 3600
Interest for Bharti in scheme Q = Rs. 10,000 × (110/100)3
⇒ Rs. 3310
Difference = Rs. (3600 – 3310)
⇒ Rs. 290
∴ Ujjwala will have Rs. 290 more than Bharti