1 Answers

Option 4 : 81

Given:

Total number of students = 75

Girls are 20% of total students

The average marks of the whole class = 74.6

The average marks of boys = 73

Formula used:

Total marks students = Average marks students × Number of students

Calculation:

The number of girls = (20%) × 75 = 15

⇒ Number of boys = 60

Total marks students = Average marks students × Number of students

⇒ Total marks of all students = 75 × 74.6 = 5595

⇒ Total marks of boys = 73 × 60 = 4380

⇒ Total marks of girls = 15 × Average marks of girls

Total marks of all students = Total marks of boys + Total marks of girls

⇒ 5595 = 4380 + (15 × Average marks of girls)

⇒ 1215 = (15 × Average marks of girls)

⇒ Average marks of girls = 81

∴ The average marks of girls are 81 

⇒ x = 74.6 + 4 × 1.6 = 81

∴ The average marks of girls are 81

4 views

Related Questions