1 Answers

Option 2 : 3.5

Given:-

Speed of bike 1 = 44 km/hr

Speed of bike 2 = 53 km/hr

Distance = 339.5 km

Formula:-

Distance = speed × time

Speed of bike with wind = b + w

Speed of bike against wind = b – w

Calculation:-

Bike speed 1 = 44 – w

Bike speed 2 = 53 + w

Time required = 339.5/(44 – w + 53 + w) = 3.5 hours.

7 views

Related Questions