1 Answers

Option 4 : ​Shopkeeper X, 3.45%

Calculation:

Cost price of all five goods = 173 + 219 + 350 + 481 + 227 = Rs.1450

Total selling price of all five goods for shopkeeper X = 180 + 220 + 360 + 490 + 250 = Rs.1500

Total selling price of all five goods for shopkeeper Y = 175 + 225 + 357 + 500 + 235 = Rs.1492

Profit % of shopkeeper X = (1500 - 1450)/1450 × 100 = 3.45%

Profit % of shopkeeper Y = (1492 - 1450)/1450 × 100 = 2.90%

∴ Shopkeeper X have more profit percentage, which is 3.45%.

4 views

Related Questions