1 Answers

Option 1 : Rs 15567.5

Given:

C.P. of mobile = Rs 44,040

N = 5

Software = 1/8th of C.P.

First Smart phone = Rs 35000

Overall profit = 20%

Trade = Rs 50000

Formula used:

S.P. = C.P. × (1 + (Profit%/ 100))

Calculation:

C.P. of five phones = 5 × 44,040

⇒ C.P. of 5 phones = Rs 220,200

⇒ cost of software = 44,040/8

⇒ Rs 5,505

⇒ Total c.p. = Rs 220,200 + Rs 27,525

⇒ Total c.p. = Rs 247,725

⇒ Actual S.P. = Rs 247,725 × (1 + 0.20)

⇒ Actual S.P. = Rs 297,270

⇒ Rs 297,720 – 35,000 = 262,270

⇒ Avg price s,p, required = Rs 65,567.5

⇒ Seema purchased at Rs 65,567.5

⇒ Loss of seema = Rs 15,567.5

∴ loss incurred by seems is Rs 15,567.5

4 views

Related Questions