1 Answers

Option 4 : C

Given:

A can complete 25% work in = 10 days

B can complete 40% work in = 40 days

C can complete 1/3rd of work in = 13 days

Calculation:

Number of days taken by A to complete work alone = 100/25 × 10 = 40 days

Number of days taken by B to complete work alone = 100/40 × 40 = 100 days

Number of days taken by C to complete work alone = 3 × 13 = 39 days

∴ From above, C has the fasted speed to complete the work.

 

6 views

Related Questions