1 Answers
এখানে, আদিবেগ, u=40 kmh^-1 =11.111ms^-1; শেষবেগ, v=0 ms^-1; সময়, t=30 s. ত্বরণ, a=(v-u)/t =(0-11.111)/30 ms^-1 =-0.37 ms^-1. .. মন্দন 0.37 ms^-1.
5775 views
Answered