The present population of a town is 80000. For the next two years the population increases by 5% and in the 3rd year, population decreases by 8%. Then what will be the population of the town after 3 years?

The present population of a town is 80000. For the next two years the population increases by 5% and in the 3rd year, population decreases by 8%. Then what will be the population of the town after 3 years? Correct Answer 81144

Given:

Present population of the town = 80000

Population: 1st and 2nd year = 5% increase, 3rd year = 8% decrease

Formula:

New value = (100 + x)/100 × Actual Value                 (x = percent by which value is increased)

Calculation:

Population of the town after 1st year = 80000 + 80000 × 5/100 = 84000

⇒ Population of the town after 2nd year = 84000 + 84000 × 5/100 = 88200

∴ Population of the town after 3rd year = 88200 – 88200 × 8/100 = 81144

Related Questions