Archers 'A' and 'B' take aim at a target. if the probability of 'A' hitting the target is 90% and of 'B' missing the target is 90% what is the probablity that both 'A' and 'B' miss the target?

Archers 'A' and 'B' take aim at a target. if the probability of 'A' hitting the target is 90% and of 'B' missing the target is 90% what is the probablity that both 'A' and 'B' miss the target? Correct Answer 09%

Given:

Probability of Archer 'A' hitting the target is 90%

Probability of Archer 'B' missing the target is 90%

Formula Used:

Probability = number of favorable outcomes/total number of outcomes

Calculation:

Probability of Archer 'A' hitting the target is 90% = 9/10

⇒ Probability of Archer 'A' missing the target is 10% = 1/10

Probability of Archer 'B' missing the target is 90% = 9/10

⇒ Probability of Archer 'B' hitting the target is 10% = 1/10

∴ Probability that A and B will miss the target = 1/10 × 9/10 = 9%

Related Questions

A probability distribution with right skew is shown in the figure.
Probability and Statistics mcq question image
The correct statement for the probability distribution is