Ram and Rahul enter into a partnership. Ram puts in the hole capital is 45 times the volume of a cube of side 10 unit on a condition that profit will be equally divided after which Rahul will pay Ram’s interest on the half of the capital at a 10% per year and receives 60 per month from Ram for caring on the concern . What is the yearly profit, if Rahul’s income is half of Ram’s income?
Ram and Rahul enter into a partnership. Ram puts in the hole capital is 45 times the volume of a cube of side 10 unit on a condition that profit will be equally divided after which Rahul will pay Ram’s interest on the half of the capital at a 10% per year and receives 60 per month from Ram for caring on the concern . What is the yearly profit, if Rahul’s income is half of Ram’s income? Correct Answer 9180
Given:
Ram’s capital = 45 times the volume of cube has side 10
Formula used:
Volume of cube = a3
Simple interest = (principle × rate × time)/100
Calculations:
Ram’s capital = 45 × (10)3
⇒ 45 × 1000 = 45,000
⇒ Rahul will pay Ram’s interest = (45000/2 × 10 × 1)/100 = 2250
⇒ Charges for managing the concern = 60 × 12 = 720
Let the yearly profit be = x
Ram’s capital = x/2
Rahul’s capital = x/2
According to question,
⇒ x/2 – 2250 + 720 = 1/2 (x/2 – 720 + 2250)
⇒ x/2 – 1530 = ½ (x/2 + 1530)
⇒ x/2 – 1530 = x/4 + 765
⇒ x/2 – x/4 = 765 + 1530
⇒ x/4 = 2295
⇒ x = 2294 × 4 = 9180