There were five continuous days of rainfall in Bhubaneswar. The average rainfall of the first four days and the last four days was 40 cm and 45 cm respectively. What is the difference between the minimum possible and maximum possible average rainfall of all the five days?
There were five continuous days of rainfall in Bhubaneswar. The average rainfall of the first four days and the last four days was 40 cm and 45 cm respectively. What is the difference between the minimum possible and maximum possible average rainfall of all the five days? Correct Answer 3.0 cm
Calculations:
Number of days rainfall received = 5
The average rainfall of the first four days = 40 cm
Total rainfall received in first four days =40 × 4 cm = 160 cm
The average rainfall of the last four days = 45 cm
Toral rainfall received in last four days =45 × 4 cm = 180 cm
For average rainfall
For average rainfall of all the five days = /5
= (160 + 45)/5 = 41 cm
For average rainfall of all the five days = /5
= (40 + 180)/5 = 44 cm
So, the minimum possible average rainfall of all the five days = 41 cm
and maximum possible average rainfall of all the five days = 44 cm
∴ Required difference = (44 - 41) cm = 3 cm
∴ The difference between the minimum possible and maximum possible average rainfall of all the five days is 3 cm.