A shopkeeper sells a Vivo mobile at 10% profit and Samsung mobile at 10% loss, then, he gets Rs. 600 as loss. But if he sells Vivo mobile at 12% profit and Samsung mobile at 5% loss, then, he get Rs. 540 as profit. Then, what is the cost price of Samsung mobile?

A shopkeeper sells a Vivo mobile at 10% profit and Samsung mobile at 10% loss, then, he gets Rs. 600 as loss. But if he sells Vivo mobile at 12% profit and Samsung mobile at 5% loss, then, he get Rs. 540 as profit. Then, what is the cost price of Samsung mobile? Correct Answer Rs. 18,000

Calculation:

Selling Price = × Cost Price

Suppose the cost price of Vivo mobile and Samsung mobile is Rs. x and Rs. y, respectively.

According to question,

10% of x - 10% of y = - Rs. 600

⇒ x - y = - 6000     ---(1)

Again, according to question,

⇒ 12% of x - 5% of y = 540

⇒ 12x - 5y = 54,000     ---(2)

On substrating from equation (2), we have

⇒ 12x - 5y - 5x + 5y = 54,000 - (- 30000)

⇒ 7x = 84,000

⇒ x = 84,000 / 7

⇒ x = Rs. 12,000

Put this value in equation (1), we have

⇒ 12,000 - y = - 6,000

⇒ y = (12,000 + 6,000)

⇒ y = Rs. 18,000

∴ The cost price of Samsung mobile is Rs. 18,000

Related Questions