On a rainy day, Rama was crossing a bridge. As per weather prediction wind started to blow at 5 km/hr. this caused her umbrella to fall into the river. Due to rain, the river was flowing at 125% its usual rate. She rents a motorcycle for Rs.1200 Rs an hour to chase the umbrella via road. If she recovers her umbrella at the next bridge located 5km down the river what maximum amount she will have to pay as rent, given stream usually flows at 20/9 m/s. .
On a rainy day, Rama was crossing a bridge. As per weather prediction wind started to blow at 5 km/hr. this caused her umbrella to fall into the river. Due to rain, the river was flowing at 125% its usual rate. She rents a motorcycle for Rs.1200 Rs an hour to chase the umbrella via road. If she recovers her umbrella at the next bridge located 5km down the river what maximum amount she will have to pay as rent, given stream usually flows at 20/9 m/s. . Correct Answer Rs. 400
Given
Wind speed = 5 km/hr
Usual speed of river = 20/9 m/s
⇒ 20/9 × (60 × 60)/1000 = 8 km/hr
Due to rain, current flow rate of river = 125/100 × 8
⇒ current river speed = 10 km/hr
Concept
Rama should reach the second bridge before umbrella reach there so as to recover it.
Time taken by Rama < time taken by umbrella to reach the bridge
Calculation
Let the speed of the umbrella in the wind be U.
Let the speed of the river be S.
⇒ U = 5 km/hr
the speed with which the umbrella moves towards the bridge = downstream speed of the umbrella
⇒ downstream speed of umbrella = U + S
⇒ downstream speed = 5 + 10
⇒ downstream speed = 15 km/hr
Distance traveled by umbrella downstream = 5 km
∴ time taken by umbrella to reach bridge = distance/downstream speed
⇒ time taken = 5/15 hr
⇒ time taken = 20 min
Rama needs to reach the bridge within 20mins.
Amount payable for 1 hour = 1200 Rs
∴ amount payable for 20 min = 1200 × (1/3) Rs
⇒ amount payable = 400 Rs
∴ She will have to pay a maximum amount of 400 Rs.