The time period of a pendulum on earth is 2 seconds. What will be the time period of the same pendulum on a planet having acceleration due to gravity 9 times of earth?
The time period of a pendulum on earth is 2 seconds. What will be the time period of the same pendulum on a planet having acceleration due to gravity 9 times of earth? Correct Answer 2/3 seconds
CONCEPT:
- The time period of the pendulum having the length of string l is given as
T = 2 π √ (l/g) -- (1)
g is the acceleration due to gravity.
CALCULATION:
The acceleration due to gravity on planet having acceleration due to gravity 9 times of earth
g' = 9g
Time period of pendulum on new planet will be
T' = 2 π √ (l / g')
= 2 π √ (l / 9g)
= 2 π √ (l / g) / √ 9
= 2 π √ (l / g) / 3
= T / 3 (using eq 1)
Given time period on earth is 2 sec
Time period on the planet will be T / 3 sec = 2 / 3 sec
So, answer is 2 / 3 second.
EXTRA POINTS:
- The time period of the pendulum is independent of mass.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025