The distance between two places is 100 km. A and B start towards each other at the same time and meet each other after 4 hours. If A travelled with double of his speed while B travelled with 2/3th of his speed, they would have met after 3 hours 20 minutes. What is the speed of A?
The distance between two places is 100 km. A and B start towards each other at the same time and meet each other after 4 hours. If A travelled with double of his speed while B travelled with 2/3th of his speed, they would have met after 3 hours 20 minutes. What is the speed of A? Correct Answer 10 km/hr
Given:
The distance between two places is 100 km.
The meet after 4 hours.
Formula Used:
Distance = Speed × Time
Calculation:
Let the speed of A be x.
Let the speed of B be y.
According to the question:
⇒ 100/(x + y) = 4
⇒ x + y = 25
⇒ y = 25 - x
The new speed of A = 2x
The new speed of B = 2y/3
⇒ 100/(2x + 2y/3) = 10/3
⇒ 2x + 2y/3 = 30
⇒ 2x + 2(25 - x)/3 = 30
⇒ 6x + 50 - 2x = 90
⇒ 4x = 40
⇒ x = 10 km/hr
∴ The speed of A is 10 km/hr.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025