The monthly income of a person is Rs. x. Out of the total income, he spends 25% on food. Of the remaining income, he spends 10% on movies and is left with an amount of Rs. 5400. What is the total monthly income of the man?
The monthly income of a person is Rs. x. Out of the total income, he spends 25% on food. Of the remaining income, he spends 10% on movies and is left with an amount of Rs. 5400. What is the total monthly income of the man? Correct Answer Rs. 8000
Given:
Total monthly income = Rs. x
Money spent on food = 25%
Money left after expenditure = Rs. 5400
Concept Used:
Total income is 100%.
Calculations:
Total monthly income = Rs. x
Money spent on food = 25% of x
Money left = (100 - 25)% of x
⇒ Money left = 75% of x
Amount spent on movies = 10% of 75% of x
⇒ Amount left with the person = (100 - 10)% of 75% of x
⇒ Amount left with the person = 90% of 75% of x
⇒ Amount left with the person = (90/100) × (75/100) × x = 27/40x
Money left after expenditure = Rs. 5400
⇒ 27/40x = 5400
⇒ x = 5400 × (40/27)
⇒ x = Rs. 8000
∴ The total monthly income of the person is Rs. 8000.