A and B starts from a point C towards D with a speed of 40 km/h and 45 km/h respectively, If  A starts at 8 a.m. and B starts at 9 a.m., then at what time will B catch A? 

A and B starts from a point C towards D with a speed of 40 km/h and 45 km/h respectively, If  A starts at 8 a.m. and B starts at 9 a.m., then at what time will B catch A?  Correct Answer 5 p.m.

Given:

A's speed = 40 km/h

B's speed = 45 km/h

A's starting time = 8 a.m.

B's starting time = 9 a.m.

Concept:

While moving in the same direction the relative speed is the difference of individual speeds.

Formula used:

Speed = distance/time

Calculation:

A's distance in 1 hr = 40 km

Relative speed = 45 - 40 = 5 km/h

Time = 40/5 = 8 hrs

B will catch A at = 9 + 8 = 5 p.m.

∴ The answer is 5 p.m.

Related Questions

How far is point 'R' from Point 'T'? Statement (I): Point 'R' is 5 metres to the north of point 'M'. Point 'U' is 4 metres to the east of point 'R'. Point 'T' is to the west of point 'R' such that points 'U' 'R' and 'T' form a straight line of  metres. Statement (II): Point 'Z' is metres to the south of point 'T'. Point 'U' is  metres to the east of point 'T'. Point 'M' is  metres to the east of point 'Z'. Point 'R' is  metres to the north of point 'M'. Point 'R' lies on the line formed by joining points 'T' and 'U'.