A conductor 0.2 m long is carrying a current of 20 A at right angles to a magnetic field of 0.5 Tesla. What will be force on the conductor of the current is increased by 50 percent?
A conductor 0.2 m long is carrying a current of 20 A at right angles to a magnetic field of 0.5 Tesla. What will be force on the conductor of the current is increased by 50 percent? Correct Answer 3 N
Concept:
Magnetic force on a current-carrying wire:
- Magnetic field: The space or region around the current-carrying wire/moving electric charge or around the magnetic material in which force of magnetism can be experienced by other magnetic material is called magnetic field/magnetic induction by that material/current.
- It is denoted by B.
- When a current-carrying wire is placed in a magnetic field then it experiences a magnetic force on it.
The magnetic force on a current-carrying wire is given by F = BiL Sin θ
Where I = current in a wire, L = length of the wire, B = magnetic field, and θ = angle between current and magnetic field.
[ src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/05/F1_J.K_18.5.20_Pallavi_D2.png" style="width: 240px; height: 277px;">
Calculation:
L= 0.2 m
I = 20 A
B = 0.5 T
The current is increased by 50 percent, so
Inew = 20 + 10 = 30 A
F = 30 × 0.2 × 0.5 × sin (90°)
F = 3 N
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025