In a class of N students, 59% students passed in History, 72% students passed in Political Science and 35% students passed in both subjects. If 666 students passed in only Political Science, then, what is the value of N?

In a class of N students, 59% students passed in History, 72% students passed in Political Science and 35% students passed in both subjects. If 666 students passed in only Political Science, then, what is the value of N? Correct Answer 1800

GIVEN:

Total number of students = N

59% of students passed in History.

72% of students passed in Political Science.

35% students passed in both these subjects

Students who passed in only Political Science = 666

CONCEPT:

.Venn Diagram

CALCULATION:

[ alt="F1 Sumit.L nikhil 7-5-2021 D14" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/05/F1_Sumit.L_nikhil_7-5-2021_D14.png" style="width: 220px; height: 162px;">

Number of students passed in History = 59%

Number of students passed in Political Science = 72%

Number of students passed in Both Subjects = 35%

Number of students passed in Only Political Science = (72% - 35%) = 37%

Given, 37% = 666

⇒ 1% = 18

⇒ 100% = 1800

∴ N = 1800

Related Questions