The weight of a chocolate carton is 25 kg. Each carton has 10 packets. Each packet has 20 chocolates. What is the weight of each chocolate presuming that the weight of carton and packets is negligible?
The weight of a chocolate carton is 25 kg. Each carton has 10 packets. Each packet has 20 chocolates. What is the weight of each chocolate presuming that the weight of carton and packets is negligible? Correct Answer 125 gram
Given:
Weight of chocolate carton = 25 kg
One carton = 10 packets
One packet = 20 chocolates
Calculation:
According to the question
Weight of each chocolate = (Weight of chocolate carton)/(Number of carton × Number of packets of chocolate)
⇒ (25 kg)/(10 × 20)
⇒ (25,000 g)/(200) (1 kg = 1,000 g)
⇒ 125 g
∴ The weight of each chocolate is 125 g.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025