If Ram walks at the speed of 3 km/hr, he will reach school 6 minutes late, but if he walks at a speed of 4 km/hr, then he will reach 4 minutes before the scheduled time. What is the distance of his school from his house?
If Ram walks at the speed of 3 km/hr, he will reach school 6 minutes late, but if he walks at a speed of 4 km/hr, then he will reach 4 minutes before the scheduled time. What is the distance of his school from his house? Correct Answer 2 km
Given:
Time taken to cover 3 km/hr = 6 min late
Time taken to cover 4 km/hr = 4 min early
Formula used:
Distance = speed × time
Calculation:
Let the distance between his school and his starting point = x km
According to question,
⇒ x/3 – x/4 = (6 + 4)/ 60
⇒ (4x – 3x)/12 = 10/60
⇒ x/12 = 1/6
⇒2 km
∴ Required distance is 2 km.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025