The area of a circular path enclosed by two concentric circles is 3080 m2. If the difference between the radius of the outer edge and that of inner edge of the circular path is 10 m, what is the sum (in m) of the two radii? (take π = 22/7)
The area of a circular path enclosed by two concentric circles is 3080 m2. If the difference between the radius of the outer edge and that of inner edge of the circular path is 10 m, what is the sum (in m) of the two radii? (take π = 22/7) Correct Answer 98
Given:
The area of a circular path enclosed by two concentric circles = 3080 m2.
The difference between the radius of the outer edge and that of inner edge of the circular path = 10 m
Formula used:
Area of circle = πr2
Calculation:
[ alt="F1 Ravi S 25-1-22 Savita D4" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/22/01/F1_Ravi%20S_25-1-22_Savita_D4.png" style="width: 148px; height: 148px;">
The outer edge of the radius of the circle be R
The inner edge of the radius of the circle be r
According to the question
⇒ (R – r) = 10 m .....(1)
Now,
Area of circle = π(R2 – r2) = 3080
⇒ 22/7(R + r)(R – r) = 3080
⇒ (R + r)(R – r) = 980
Now, putting the value of (R – r), we get
⇒ (R + r)(10) = 980
⇒ (R + r) = (980/10) m
⇒ (R + r) = 98 m
∴ The required sum of the two radii is 98 m