A mixture of fruit juices is prepared by mixing 6 cups of orange juice, 3 cups of pineapple juice and some apple juice. How much apple juice is mixed such that the mixture contains 15% of pineapple juice?

A mixture of fruit juices is prepared by mixing 6 cups of orange juice, 3 cups of pineapple juice and some apple juice. How much apple juice is mixed such that the mixture contains 15% of pineapple juice? Correct Answer 11 cups

Let the total mixture contain ‘x’ cups

Hence, amount of pineapple juice in mixture,

⇒ 15% of x = 3

⇒ x = 300/15 = 20 cups

∴ Amount of apple juice in mixture = 20 – (6 + 3) = 20 – 9 = 11 cups

Related Questions