Pradeep invested 25% more than Mohit. Mohit invested 12% less than Raghu. If the total sum of their investment is Rs. 52,746, how much amount did Raghu invest?

Pradeep invested 25% more than Mohit. Mohit invested 12% less than Raghu. If the total sum of their investment is Rs. 52,746, how much amount did Raghu invest? Correct Answer Rs. 17,700

Let, investment of Raghu = Rs. a

∴ Investment of Mohit = Rs. (a - a × 12/100) = Rs. 0.88a

∴ Investment of Pradeep = Rs. (0.88a + 0.88a × 25/100) = Rs. 1.1a

According to problem,

⇒ a + 0.88a + 1.1a = 52746

⇒ 2.98a = 52746

⇒ a = 17700

∴ Investment of Raghu = Rs. 17700

Related Questions