Two partner’s P and Q are into same business. The initial investment of P in the business was Rs. 42000. Later after 6 months, Q joined the business with Rs. 56000. P received Rs. 62370 as profit including 12% of profit as a token of appreciation for managing the business till the end of the year. How much profit did Q receive?
Two partner’s P and Q are into same business. The initial investment of P in the business was Rs. 42000. Later after 6 months, Q joined the business with Rs. 56000. P received Rs. 62370 as profit including 12% of profit as a token of appreciation for managing the business till the end of the year. How much profit did Q receive? Correct Answer Rs. 33880
We know that the ratio of the profit of P and Q will be equal to the ratio of product of their investments and Time period
P worked in total for 12 months with investment Rs. 42000
Q worked in total for 6 months with investment Rs. 56000
⇒ Ratio of their profits = (42000 × 12) : (56000 × 6)
⇒ (42 × 12) : (56 × 6)
⇒ 3 : 2
Let the total profit = ‘K’
⇒ Token of appreciation received by P for managing the business = (12% × K)
⇒ (12/100) × K
⇒ 3K/25
Remaining Profit = K - (3K/25)
⇒ Remaining Profit = (22K/25)
Remaining profit of (22K/25) will be shared between P and Q in the ratio of 3 : 2
Total profit received by P = (3K/25) +
⇒ (3K/25) + = 62370
⇒ (3K/25) + (66K/125) = 62370
⇒ (15K + 66K)/125 = 62370
⇒ 81K/125 = 62370
⇒ K = (62370 × 125)/81
⇒ K =770 × 125
⇒ K = Rs. 96250
Q ‘s profit = 35.2% of 96250
∴ Q’s profit = Rs. 33880