A spaceship travels at 810 km/hr. How many meters does it travel in 1/5th of a second?
A spaceship travels at 810 km/hr. How many meters does it travel in 1/5th of a second? Correct Answer 45
Speed of spaceship = 810km/hr
Distance covered in 1 second = 810/3600 km = 810000/3600 m = 225 m
Distance covered in 1/5 of the second = 225/5 = 45 m
∴ Distance traveled by spaceship in 1/5th of a second = 45 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025